Özlü Sözler

Türkiye Bir Demokrasi Ülkesi midir?

Canberk GENÇ 10-05-2019

TÜRKİYE BİR DEMOKRASİ ÜLKESİ MİDİR?


   İnsanlarla kutuplaşmamak adına siyaset yapmayı sevmem. Partizan değilim, A Partisi veya B Partisini hiçbir zaman savunmadım. Tekrar edecek olursam, bir partiye kesinlikle mensup değilim.
İlkokul, ortaokul sıralarına dönecek olursak, demokrasi nedir? Demokrasi, halkın kendi kendini yönetme biçimidir. Yani halk ülkeyi - kendisini - yönetecek adayları kendi belirler. Bunu belirleyemediği takdirde demokrasi olmaz.


   31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bende dahil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sandığa gittik ve oyumuzu kullandık.
Bunun neticesinde seçimin bir kazananı ve kaybedeni oldu. Kazanan aday, Ekrem İmamoğlu'na 1 Nisanda verilmesi gereken mazbata 17 Nisan 2019' da verildi. Bunlar tarihte görülmemiş demokrasiden uzak hareketler. Daha da kötüsü 6 Mayıs 2019 tarihinde, seçimlerin yenilenme kararı alındı...

Şimdi soruyorum,
- Türkiye Cumhuriyeti'nde oy güvenliğini hükümet sağlamakla görevli midir? Sorunun yanıtı EVET!

-Oy güvenliğini sağlaması gereken hükümet, seçimde bir usulsüzlük yapıldığını iddia ediyor, bu durumda suçlu kim? Seçim güvenliğini sağlamayan Ak Parti hükümeti!

-Oylarımızın geçersiz sayıldığı bir ortamda, demokrasiden söz edebilir miyiz? Hayır.

-Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti bir demokrasi ülkesi midir? Hayır!

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Oy Güvenliği

  • 30 Mart Yerel Seçimi - Trafoya Giren Kedi

30 Mart yerel seçimlerini hatırlatmak isterim. İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerde büyük bir elektrik kesintisi yaşandı. Dönemin Enerji Bakanı Taner YILDIZ, "trafoya kedi girdi." şeklinde durumu açıklamıştı.
Seçim güvenliğinden, oy güvenliğinden söz edilmeyecek bir nokta.

  • Çöpten Çıkan Oy Çuvalları

 

2019 Yerel Seçimi'de dahil olmak üzere son yıllarda sıkça çöpten oy çuvalı çıktığı haberlerini okumaktayız. Cumhuriyet Halk Partisi(Chp) oyları, Adalet ve Kalkınma Partisi oyları çöplerden çıktı.
Peki oy güvenliğini hükümet sağlamayacak mıydı? Devlet organları oy çuvalını korumaktan aciz midir?

  • Oy Çalındı Klişeleri

Yine son 10 yıldır oy çalınması gündemde. Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi karşılıklı olarak birbirlerini "Oy Çalmak" ile suçluyorlar. Oy pusulaları bu kadar kolay çalınabiliyorsa, vatandaş neden sandığa gitmeli sorusuna yanıt verecek var mı?

 

Son Söz...

   Fikir ve görüşlere açık bir insanım. Varsa bir eleştiriniz sakın çekinmeyin! Sosyal Medya hesaplarım sayfanın altında, iletişime geçmek için bir tık kadar yakınım değerli ziyaretçilerim.

Hoşçakalın, esen kalın....smileyyes